Nasze Smaki

Co sprawia, że nasze potrawy smakują tak autentycznie

Nasze Smaki

prawdziwi indyjscy
kucharze

Jeszcze do niedawna na terenie Indii nie spisywano receptur i przepisów potrzebnych do przygotowania lokalnych potraw. Przekazywano je
z pokolenia na pokolenie, co pobudzało wyobraźnię kreatywnych kucharzy
i dawało początek nowym, eksperymentalnym połączeniom przypraw i smaków.

Nasze Smaki

unikalny indyjski
piec Tandoor

Piec Tandoor służy do opiekania w nim różnych gatunków marynowanego mięsa, owoców morza i warzyw, jak również wypieku tradycyjnych chlebków Naan. Ze względu na wysoką temperaturę i krótki czas pieczenia przygotowywane dania są chrupkie
i soczyste zarazem, a także mają niepowtarzalny smak i aromat.

Nasze Smaki

najlepsze indyjskie
przepisy

Gdzie zatem leży klucz do sukcesu indyjskiej sztuki gotowania? Nie w stosowaniu wyrafinowanych technik kucharskich, lecz w doskonałej znajomości filozofii łączenia ze sobą przypraw oraz korzeni. Warsztat w tej dziedzinie przez lata zdobywali nasi kucharze.

Nasze podróże

gdzie byliśmy, co widzieliśmy, skąd czerpaliśmy inspiracje

Podróże

Taj Mahal

Taj Mahal – obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO – to niesamowite, wzniesione w XVII wieku z białego marmuru mauzoleum dla upamiętnienia niezwykłej kobiety i niezwykłej miłości, wybudowane przez Szahdżahan’a dla swojej przedwcześnie zmarłej żony – Mumtaz Mahal. Fasady budowli mieszczącej się w ogromnym zespole ogrodowym zdobione są niezliczonymi inkrustacjami z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Słusznie uznawana jest za najwybitniejszy zabytek architektury islamskiej na terenie Indii.

Podróże

Nowe Delhi

Stolica Indii. Na terenie jednostki administracyjnej określanej jako narodowe terytorium stołeczne Delhi zamieszkuje już ponad 21 mln ludzi. Delhi nazywane jest „Indiami w pigułce”. Samo miasto liczy sobie już ponad 5 tysięcy lat, a mówi się, że w tym czasie zostało zniszczone i odbudowane 11 razy. Od kwietnia jest tutaj bardzo upalnie – temperatury osiągają 40 stopni, co przy wyjątkowo suchym powietrzu jest niezwykle trudne do wytrzymania. W lipcu natomiast występują ogromne ulewy. Dziś Delhi jest wielką, wiecznie zakorkowaną, przeludnioną i zanieczyszczoną aglomeracją. Przy całej swojej nowoczesności, na ulicach nadal spotkać można święte krowy.

Podróże

Jaipur

Różowa barwa w hinduizmie jest oznaką gościnności. Na taki właśnie kolor pomalowano fasady domów w centrum Jaipur’u. W tonacji różu utrzymana jest również fasada najsłynniejszego zabytku miasta – Pałacu Wiatrów. Poprzecinany setkami okienek, zdobionych filigranowym ornamentem, przypomina gigantyczny plaster miodu. Dzięki temu podmuchy wiatru dostające się do środka przynoszą ulgę nawet w największe upały, dochodzące tu do 50 stopni Celsjusza.

Podróże

Goa

Goa to turystyczny stan na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim. Niespełna połowę zajmują lasy, ale obszar ten słynie przede wszystkim z dziewiczych plaż, wiosek położonych wśród pól ryżowych oraz licznych zabytków. W Starym Goa wszędzie widać ślady kolonialnej przeszłości. Przy ulicach stoją zadbane kolorowe kamienice, a plątanina uliczek z małymi kafejkami nieodmiennie kojarzy się z klimatem portugalskich prowincjonalnych miasteczek.

Podróże

Mumbaj

Miasto to – zwane również Bombajem – wraz z miastami satelitarnymi tworzy wielką aglomerację zamieszkiwaną przez ok. 23 mln ludzi. Jest to wielki ośrodek finansowy. Siedziby tu mają liczne banki, giełda oraz liczne indyjskie firmy i korporacje. Jest to także największy port zachodnich Indii. Dzięki temu poziom życia jest tu wyższy niż w innych częściach kraju, co przyciąga imigrantów z całej Azji Południowej. Mieszają się tu zatem najróżniejsze kultury, religie i tradycje. Mumbaj uznawany jest za stolicę kinematografii indyjskiej – tutejsze wytwórnie produkują rocznie najwięcej filmów na świecie.